Wpłynęła do nas odpowiedź z Ministerstwa Edukacji i Nauki w związku z apelem, jaki skierowaliśmy do nich o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu włączenie grupy zawodowej kuratorów sądowych jako uprawnionych do korzystania z form opieki nad dziećmi, zapewnianych przez dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych.
W odpowiedzi czytamy:
W kontekście obecnej sytuacji i niemającego precedensu w najnowszej historii stanu epidemii wprowadzonego na terenie całego kraju, decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i placówek są wsparte wiedzą i doświadczeniem instytucji merytorycznych w zakresie zwalczania zakażeń, rozprzestrzeniania się epidemii i ochrony zdrowia.
Wszelkie decyzje dotyczące wprowadzanych obostrzeń w życiu społecznym, są podejmowane zgodnie z rekomendacjami służb medycznych i sanitarnych.
Intencją ustawodawcy było pozostawienie możliwości skorzystania z przedszkola, tym dzieciom, których rodzice wykonują pracę zawodową związaną bezpośrednio z ratowaniem zdrowia i życia ludzi, a także podejmują działania zawodowe w zakresie przeciwdziałania epidemicznego.
Dyrektor, jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków funkcjonowania przedszkola w reżimie sanitarnym oraz jako osoba znająca potrzeby rodzin przedszkolaków, podejmuje decyzję o zapewnieniu właściwej liczby miejsc dla dzieci rodziców, zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz rodziców realizujących zadania publiczne w związku z koniecznością zahamowania pandemii w Polsce.